Haber

İspanya’da çöken maden kazasında 3 kişi öldü

İspanya’nın doğusundaki Barselona kentinin Suria semtindeki potas madeninde 900 metre derinlikte meydana gelen çökme sonucu 3 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Katalonya Özerk Yönetimi polis ve itfaiyesinden alınan bilgiye göre, ICL Iberia firmasına ait potas madeninde saat 09:00 (11:00 CET) sıralarında meydana gelen göçükte 3 kişi hayatını kaybetti.

Bölgeye çok sayıda polis, itfaiye ve sağlık ekibinin sevk edildiği, hayatta kalanların çıkarılması için dağcılık ve köpek ekipleriyle çalışma başlatıldığı açıklandı.

Olayda hayatını kaybedenlerin yakınlarına destek için bölgeye psikologların da gönderildiği belirtildi.

Katalonya özerk yönetimi tarafından verilen bilgilerde, hayatını kaybedenlerden birinin jeolog, diğer ikisinin Katalonya Politeknik Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olduğu belirtildi.

Katalan Özerk Yönetim Lideri Pere Aragones, kazada hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerini iletirken, yerel yönetimin içişleri ve çalışma bakanlarının bölgeye gittiği kaydedildi.

Öte yandan İspanyol basınına bilgi veren sendika kaynakları, maden şirketini “yeterli güvenlik önlemi almamakla” suçladı.

Katalonya Özerk Yönetimi’ne bağlı müfettişlerin yaklaşık 3 hafta önce madende incelemelerde bulunduğu ve olağan dışı bir şeye rastlamadığı paylaşıldı.

1987 yılında aynı madende meydana gelen patlamada 11 kişi, 2013 yılında ise 2 kişi hayatını kaybetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu