İş

Zelenski’nin ABD ziyareti, Tesla’nın işten çıkarma dalgası, Twitter’ın kaderi – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar – Geoffrey Smith

Investing.com – Nike Sağlam kazançlar spor giyim üreticisinin hisselerini artırırken, ABD pazarları açılışta genel bir artışla açılmaya hazırlanıyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Rusya’nın 10 ay önceki işgalinden bu yana ilk yurt dışı ziyaretinde Kongre’ye konuşacak. Elon Musk, işi isteyecek “yeterince aptal birini” bulur bulmaz Twitter CEO’luğundan istifa etmeyi planlıyor ve ABD hükümetinin satıcıdan alıcıya kaymasının yanı sıra Rusya’ya karşı G7 önlemlerinin gösterdiği gibi petrol fiyatları bir haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. ham petrol arzının sıkılaştığına dair işaretler. İşte 21 Aralık Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Hisse senetleri düşerken Nike’ın fayda raporu sevindirici

Nike (NYSE: NKE) hisseleri, spor giyim devinin son üç ayda fazla stoku eritme konusunda yeterli ilerleme kaydettiğini açıklamasının ardından yükseldi.

Perşembe günü Nike, son üç ayda döviz satışlarında %27 gibi büyük bir artış ve beklentilerin %30 üzerinde net gelir bildirdi.

Sonuç olarak, şirket tüm yıl için beklentilerini yükseltti.

Nike uygun fiyatlı hale geldikçe, küresel tüketici de uygun maliyetli hale geliyor mu? Muhtemelen bu biraz abartı olabilir, ancak dünyanın en büyük spor giyim üreticisi tüketicinin gönülsüz harcamaları için en kötü temsil değil. Rakipler Adidas (ETR: ADSGN), Puma (ETR: PUMG) ve Birleşik Krallık’ta JD Sports (LON: JD) Avrupa’da sempati kazanan isimlerden biriydi.

2. Washington’da Zelensky, Pekin’de Medvedev

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelensky, Rusya’nın 300 gün önce ülkeyi işgal etmesinden bu yana Ukrayna dışındaki ilk ziyaretinde Çarşamba günü ABD Kongresi’ne hitap edecek.

ABD’den Zelenski; Lockheed Martin’in (NYSE: LMTUkrayna’nın enerji ve su altyapısına drone ve füze saldırıları düzenleyen Rusya’daki hedefleri vurmak için ülkeye çok daha fazla yetenek kazandıracak olan ATACMS adlı son teknoloji uzun menzilli roket topçu sistemi talep etmesi bekleniyor.

ABD, çatışmanın tırmanmasından korktuğu için ATACMS’yi ABD askeri yardımına dahil etmeye yönelik bazı kamuoyu baskılarına şimdiye kadar direndi.

Eski Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile “son derece faydalı” olduğunu söylediği görüşmeler için Pekin’e habersiz bir ziyarette bulundu. Çin devlet televizyonu Xi’nin Medvedev’e, Çin-Rusya ticari bağlarını güçlendirirken Çinli ihracatçıları giderek daha fazla zorlayan savaşı sona erdirmek için “barış ve müzakereler” peşinde olduğunu söylediğini aktardı.

3. Borsalar yükselişle açılacak; konut satışları ve tüketici güveni verileri bekleniyor

ABD hisse senetleri, Japonya’nın para politikasını sıkılaştırmasının şokunun sona ermesiyle Salı günü istikrarını koruyarak yüksek açılmaya hazırlanıyor.

Dow Jones272 puan, S&P 500%0,6 ve Nasdak 100Nike’tan alınan sonuçlar da %0,4 yükselerek hissiyata yardımcı oldu.

İlgilenebilecek hisse senetleri arasında, FedEx’in Salı günü yaptığı üç aylık güncelleme etkileyici değildi (NYSE: FDX) dahildir.

Cintas (NASDAQ: CTAS) kazançlarını piyasa öncesinde bildirirken, çip üreticisi Micron (NASDAQ: MU ) kapanıştan sonra rapor verecektir. Bugünün ekonomik takviminde Kasım mevcut ev satışlarıKonferans Kurulu ile tüketici güveniBir indeks var.

4. Musk, Twitter’ı yalnız bırakmıyor; Tesla’nın işe alımları durdurduğu söylendi

Elon Musk, Twitter’ın CEO’luğundan istifa ediyor olabilir, ancak sosyal medya sitesinin işleyişini düzeltene kadar Tesla’da kalacak (NASDAQ: TSLA) özel olarak odaklanmayacaktır.

Musk Salı günü tweet attı, “İşi alacak kadar aptal birini bulur bulmaz CEO’luktan istifa edeceğim! Bundan sonra sadece yazılım ve sunucu ekiplerini yöneteceğim.” söz konusu. Geçen hafta Twitter’ı kurtarma işinin herkes için çok büyük bir iş olacağını söyledi.

Buna karşılık, Tesla hisseleri Salı günü %8 düştü, ancak hayran dergisi Elekrek’te elektrikli araç üreticisinin önümüzdeki çeyrekte yeni bir işten çıkarma ve işe alma kararını donduracağına dair bir habere rağmen, vaktinden biraz önce toparlandı.

5. Stoklardaki düşüş ve Rusya’nın ihracat korkusu petrolü artırıyor

ham petrol fiyatları, Amerikan Petrol EnstitüsüReuters geçen hafta ham petrol stoklarında beklenenden daha büyük bir düşüş bildirdikten sonra bir haftanın en yüksek seviyesine ulaştı – bu hükümetin kendi açıklaması verilerOnaylanıp onaylanmayacağına bakacağız.

G7’nin tavan fiyat uygulamasına geçmesinin ardından üç hafta içinde Rus medyasında ülkenin toplam petrol ihracatının %11 düştüğüne dair haberler, Rus petrolünde uzun vadeli bir kıtlık yaşanacağına dair endişeleri artırdı ve fiyatları destekledi.

WTIVadeli işlemler %1,6 artışla 77,43 dolara yükseldi brent%1,7 artışla 81,35 dolara yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu