Haber

Murat Emir: Huzurevinde Devletin Baktığı Çocuk Siyasi Parti Olayına Alınabilir mi Arkadaşlar?

TBMM Çocuk İstismarını Araştırma Komisyonu’nda konuşan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “MHP Pursaklar İlçe Başkanlığı tarafından bir nikah salonunda düzenlenen ‘Çocuklar Gülerse Dünya Güler’ etkinliğine çocuklar yetimhaneden götürüldü. bu da hem il başkanlığı tarafından açıklandı hem de kabul edildi… Huzurevinde devlet tarafından bakılan çocuğu siyasi parti faaliyetine götürmek mümkün mü? MHP Eskişehir Milletvekili Metin Sazak, şu yanıtı verdi: “Çocuklarda bir değişiklik var, o kadar da değil. Ne demek istiyorsun?”

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken “imam nikahlı” olarak evlendirdiğinin ortaya çıkmasının ardından Çocuk İstismarını Araştırma Kurulu tarafların ortak önergesiyle toplandı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir kümeye sahip olan.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Musa Şahin, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü Hakan Ay ; Bakanlığın çalışmaları hakkında sunumlar yaptılar.

Sunumun ardından konuşan CHP Milletvekili Murat Buyruk şunları söyledi:

“Nisan 2022’de gündeme getirdiğim bir konu var. Benim seçim bölgem Pursaklar’da MHP Pursaklar İlçe Başkanlığı ‘Çocuklar Gülerse Dünya Güler’ isimli etkinlik düzenleyerek, çocuk yuvalarından çocuklar alındı, bu hem il başkanlığı tarafından açıklandı, hem de kabul edildi… Bu soruyu sordum, hatta Aile Bakanlığı cevap verdi, ‘Yazılı izin istendi ve olay sırasında gerekli önlemlerin alınması şartıyla talep kabul edildi ve ses ve sahne kaydı alınmamaktadır.’ Çocuklar kreşten alınıyor, götürülüyor, fotoğrafları çekilip beyan ediliyor ve bu reddedilmiyor bile, takdirinize sunuyorum.”

Bunun üzerine MHP Eskişehir Milletvekili Metin Sazak ile Murat Emir arasında şu diyaloglar yaşandı:

“Sazak: Senin ne işin var burada?

Emir: Bunu soruyorsan artık bir şey diyemem, gülüp geçerim. Huzurevindeki bir çocuğu bir siyasi parti etkinliğine götürmek mümkün müdür? Alınır mı, vicdanınıza sığar mı, iş görür mü?

Sazak: Ne oldu, nasıl bir anlam yüklüyorsun? Bu siyasi bir toplantı değil, bu işi nereye götürüyorsunuz? Değişiklikler çocuklarda olur, o kadar değil. Ne demek istiyorsun?

Emir: Bunu benim aklım ve vicdanım kabul etmez; Olan biri varsa… Biriniz çıkıp ‘bu olur, bu normal’ diyor. (Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bürokratlarına dönerek) Bir uzman çıkıp ‘Evet 10 yaşında bir çocuğun siyasi parti etkinliğine götürülmesi normal, normal’ desin.

Sazak: Ne demek istiyorsun? Çocuklar bizim çocuklarımız

Emir: Çocukların hepsi bizim çocuklarımız, siyasi parti olayında ne işleri var?”

haber-aslanapa.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu