Haber

Kıbrıs’ta Rumlar tarafından katledilen anne ve 3 oğlunun vahşetinin belgeseli

EOKA teröristi militanlarının düzenlediği saldırılarda, Tabip Binbaşı Nihat İlhan’ın eşi ve 3 çocuğunun tuvalette öldürülmesini dünyaya anlatmayı amaçlayan “Kucakta 3 Çocuk, Sırtta 27 Kurşun” belgeseli Tarihe “Kanlı Noel” olarak geçen Kıbrıs’ta Türklere karşı örgüt, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) devlet televizyonu BRT’de yayınlandı.

Yönetmenliğini Muharrem Özdemir’in yaptığı, Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) ile BRT ortak yapımcılığını üstlendiği belgeselde, 24 Aralık 1963’te Kıbrıs Türk Alayı’nda Lefkoşa’nın Kumsal bölgesinde doktor olarak görev yapan Binbaşı Nihat’ı takip etti. Kanlı Noel olaylarının devamında Yunan paralı askerleri. İlhan’ın eşi ve 3 çocuğu yaşadıkları evin banyosunda şehit oldu.

Belgeselde, başta Binbaşı Nihat İlhan olmak üzere dönemin ve olayın tanıklarının anlatımları ile vahşete ilişkin belge, fotoğraf ve görüntülere yer verildi.

Cesetleri küvette bulunan Mürüvvet İlhan ve çocukları Murat, Kutsi ve Hakan’ın sırtından sıkılan 27 kurşundan yola çıkılarak hazırlanan belgeselin adı “Kucakta 3 Çocuk, Sırtta 27 Kurşun”. tarihe “Banyo Katliamı” ya da diğer adıyla “Sahil Katliamı” olarak geçen saldırı. belirlenen.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan belgeselin yönetmeni Özdemir, geçmişte yaşanan acılar iyice bilinsin diye bu belgeseli çektiklerini anlatarak, “Yaşanan vahşeti tüm dünyaya izleteceğiz. ” söz konusu.

Yabancı dillere çevrilecek olan “Kucakta 3 Çocuk, Sırtta 27 Kurşun” belgeseli ile Kıbrıs Türklerinin yaşadığı dramı dünyaya aktarmak istediklerini vurgulayan Özdemir, belgeselin değerli bir çalışma olduğunu belirtti. Binbaşı İlhan’ın eşi ve üç oğlunun katledilmesi üzerine.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu