Haber

İBB, kentsel dönüşüme giren Nurcan Apartmanı’nın yıkımına başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ‘İstanbul Yenileme’ platformu çalışmaları kapsamında kentsel dönüşüm geçiren Kadıköy’deki bir binanın yıkımına başlandı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 1972 yılında Rasimpaşa Mahallesi Hayrullah Efendi Caddesi’nde inşa edilen 12 bağımsız birimden oluşan Nurcan Apartmanı’nın yıkımına katıldı.

İmamoğlu, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, gündemlerinin büyük bir bölümünün deprem olduğunu söyledi. Buranın dışında bazı yerleri de ziyaret edeceğini ifade eden İmamoğlu, bu ziyaretlerin depremle ilgili çalışmalar olduğunu söyledi. Şu anda Kadıköy’ün en riskli bölgelerinden birinde bulunduklarına işaret eden İmamoğlu, şöyle devam etti:

“Çünkü yanlış imalat, eksik imalat bir yana ömrünü tamamlamaya yaklaşan birçok bina var. Onun için böyle yerlerde faaliyet gösteriyoruz. Neden aktifiz, sebebi şu: İnsanlar taviz veremez, güvenemez. Bazen de inanmıyorlar müteahhit falan… İşte KİPTAŞ’ın elinin ve verdiği güvencenin gücü hissettirdiği alanlara giriyoruz.Bu ne zaman bizim kararımız…Sondan beri düğmeye bastığımız bir karakter. ‘İstanbul Yenileniyor’ diye ortaya atıldı. Biz aslında burada bir sembol olmak istiyoruz.”

Binaların dönüşümünü çok önemli bulduğunu ifade eden İmamoğlu, “İstanbul Güçleniyor” internet sitesinden vatandaşlardan kendilerini takip etmeye devam etmelerini istedi.

“Bu işi önemsiyoruz”

“İstanbul yenileniyor” kampanyasına eşlik edilmesini talep eden İmamoğlu, şunları söyledi:

“Binaların hızlı taranması konusunda çok hızlı hareket edeceğiz. Elimizden geldiğince hızlı bir şekilde gruplarımızı çoğaltarak bu işi mutlaka sahada en aktif hale getireceğiz. Doğal olarak bununla da yetinmeyeceğiz. İstanbul’un sektörlerini depreme dayanıklı bir zaman diliminde ortak karar alarak bu işi birlikte yürüteceğiz.” İnsan hayatını, depremi önemsiyoruz… Türkiye’mizin ve İstanbul’umuzun bu tehditten kurtulması için hep birlikte başaracağız diyorum.”

Basın açıklamasının ardından kentsel dönüşümden geçen Nurcan Apartmanı’nın yıkımına başlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu