Teknoloji

“Hasta M”nin hikayesi: Beyninden geçen bir kurşunla dünyayı alt üst etmeye başlayan savaş gazisi.

Nörobilim, korteksleri ciddi şekilde yaralanmış bireylerin beyinlerini inceleyen bilim adamlarına çok şey borçludur. Bu olaylardan biri, İspanya İç Savaşı sırasında başından vurulduktan sonra meydana geldi. Dünyayı tam tersi bir biçimde görmeye başlayan “Hasta M” vakası.

Bu olaya kadar, nörologlar beynin keskin uçlarla ayrılmış, çok az örtüşen veya hiç örtüşmeyen farklı bölgelerden oluştuğuna inanıyorlardı. Ancak Hasta M’nin ezilmiş yaralı beyni bu fikre karşı çıktı ve Justo Gonzalo Rodriguez-LealAdlı bir doktorun yeni bir beyin dinamiği teorisi geliştirmesini sağladı.

İspanya İç Savaşı, 1936’dan 1939’a kadar ülkeyi kasıp kavurdu ve Milliyetçilerin Cumhuriyetçilere karşı kazandığı zaferle sonuçlandı. francisco franco Onun altında bir diktatörlüğün kurulmasıyla sonuçlanan acımasız bir çabaydı. Cumhuriyetçiler için savaşan Hasta M, Mayıs 1938’de Valencia, Levante’de bir savaş alanında başından vuruldu. 25 yaşındaydı.

İki hafta sonra komadan uyanan yaralı asker, sol gözünde hiç görüş olmadığını ve sağ gözünde sadece hafif bir parıltı olduğunu bildirdi. Kafatasında merminin girip çıktığı iki düğümlü delik bulunan adamın herhangi bir ameliyata veya özel bir bakıma gerek kalmadan iyileşmesi doktorları şaşırttı.

Rodriguez-Leal, önümüzdeki 50 yıl boyunca Hasta M’yi gözlemlerken oldukça kafa karıştırıcı bir dizi semptom tanımladı. Örneğin, Adam, her şeyi üçlü görmenin yanı sıra, renkleri nesnelerden “ayrılmış” olarak da gördü.

Justo Gonzalo Rodriguez-Leal

Yine de en ilginç bulgulardan biri, Hasta M’nin her şeyi sanki tersine dönmüş gibi görüyordu. . Rodríguez-Leal, Cerebral Dynamics adlı kitabında, savaş gazisinin ” örneğin, bir iskelede baş aşağı çalışan adamları gördüğünde anormalliklerini garip buldu.” açıkladı.

İşitme ve dokunma da tersine döndü.

Bu duyusal dönüşüm hastanın işitme ve dokunma duyuları için de geçerliydi ve hastanın beyni bu bilgiyi güya diğer yönden geliyormuş gibi hissediyordu. Hasta bu ağır hastalığa rağmen çok az sıkıntıyla hayatına devam edebildi. Rodríguez-Leal bunu, ağır uyaranlara seçici dikkat gibi başa çıkma stratejilerinin istemsiz gelişimine bağlıyor.

Doktor Cerebral Dynamics’e kurşunun Hasta M’de olduğunu söyledi. beyninin sol parieto-oksipital bölgesini etkilemiş görünüyor. diyor. Bu yaralanmanın sonuçlarını gözlemleyen Rodríguez-Leal, beynin düşünülenden çok farklı bölgelere ayrılmamış olabileceğini öne sürdü.

Yaranın kurbanın duyularını karartma biçimine dayanarak, nörolojik işlevlerin kademeli geçişlerle ayrılmış farklı bölgelerle tüm korteksi kapsayan gradyanlar halinde düzenlenebileceğini öne sürdü.

Rodríguez-Leal’in kızı isabel gonzalo El Pais ile yapılan bir röportajda, kimliği hiçbir zaman açıklanmayan Hasta M, 1990’ların sonunda öldü ve uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdü. Sapkın dünyasında 60 yıl hayatta kalmasına rağmen, eski asker görünüşe göre kendine has özelliklerinden büyük ölçüde rahatsız olmamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu