Ekonomi

Hassasiyet gitti, bahaneler üretmeye başladılar! telefonlara cevap vermiyorlar

Depremin vurduğu 11 ilde enkaz çalışmaları devam ederken, bir yandan da yaraları sarmaya çalışıyorlar. Sigorta şirketlerinin üretim tesislerinde bahaneler uydurduğu tezleri ortaya çıkmaya başladı. SEDDK, böyle bir durumda vatandaşların kendileri hakkında suç duyurusunda bulunabileceğini bildirdi.

Sigorta ve Bireysel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, şu anda gelen şikayet ve başvuru sayısında önemli bir artış gözlemlemediklerini belirtti. “Daha yeni başlıyor. Bundan sonraki süreçte artacaktır. Bir firmanın poliçede belirtilenin dışında bir uygulaması olması durumunda vatandaşlarımız CİMER ve SEDDK’ya şikayette bulunabilirler. Konut poliçesinde sektör deprem konusunda deneyimlidir.” .Ona göre hareket eder.Firmalar ve üretim tesisleri için durum biraz farklı çünkü orada poliçe içeriği çok değişken.”söz konusu.

İHMAL EDİLMESİ DURUMUNDA LİSANS İPTAL EDİLİR

İşyeri poliçelerinde kar kaybı, iş kesintisi gibi teknik detayların bulunduğunu belirten Eroğlu, yangın ve sarsıntının poliçelerde yer alması gerektiğini belirterek, “Firmaların burada sigorta danışmanlığı alması gerekiyor. Çünkü teknik bir konu. Bankadan kredi kullananların bile sigorta poliçesi olmadığını gördük” söz konusu. Üretim tesislerinde oluşan zararın tazmin edilmesinin iki firma arasında bir mesele olduğunu, yasanın devreye girdiğini belirten Eroğlu, SEDDK’nın para cezası verme yetkisinin olduğunu, ihmal durumunda ruhsat iptaline varan yaptırımların olabileceğini belirtti.

ÇEVRE İLLERDE SİGORTA DURDURULDU

Özel sigorta şirketlerinin risk var diyerek depreme yakın şehirlerde bile zorunlu sigorta yaptırmak istemediği ortaya çıktı. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, bu konuda şikayet aldıklarını belirtti. “Kayseri, Niğde, Sivas, Yozgat, Mersin gibi bölgeye yakın illerden araç ve konut sigortalarıyla ilgili şikayetler geliyor. Sigorta şirketleri bu sigortaları yaptırmak istemiyor”söz konusu.

KAYNAK: SABAH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu