Haber

BAKAN NEBATI KGF PAKETİ İLE YAKLAŞIK 250 MİLYAR TL KREDİ HACMİ -1

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bugün açıklanan Kredi Garanti Fonu (KGF) paketi ile yaklaşık 250 milyar liralık kredi hacmi sunacaklarını açıkladı. Bu sayede daha önce başımıza gelen özellikle ihtiyacı olmayanların kullandığı kredilerin özellikle dövize ve diğer alanlara gitmesinin önüne büyük ölçüde geçmiş olacağız.

Sigorta ve Bireysel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK) yıl dönümü programında konuşan Bakan Nebati, SEDDK’nın kuruluşunun 3’üncü yılının ortasında olduklarını ve bireysel bazda 18 yaş altı çocuk sayısının arttığını bildirdi. emeklilik sistemi (BES) 500 bini aşıyor. .

Küresel ekonomideki sorunlar, elektrik ve emtia fiyatlarındaki artıştan bahseden Nebati, birçok ülkede son 50-60 yılın en yüksek enflasyon oranlarının görüldüğünü, bunun neden olduğu sorunlara hala kalıcı çözümlerin bulunmadığını söyledi. tedarik zincirlerindeki aksamalardan kaynaklanmaktadır.

Dünyanın dört bir yanından esen kuvvetli rüzgarlara rağmen Türkiye’yi daha sağlam temeller üzerinde büyütmek ve vatandaşına her bakımdan daha güvenli yarınlar sunmak anlayışıyla çalışmalarını büyük bir emek ve özveriyle sürdürdüklerini belirtti.

Türkiye’nin salgın döneminde bile üretimi, istihdamı ve büyümeyi artırmaya devam ettiğinin altını çizen Nebati, 2020’de büyümede pozitif ayrıştıklarını ve yüzde 11,4 büyüyerek G-20 ülkeleri arasında en çok büyüyen ülke olduklarını hatırlattı. 2021’de yüzde

Küresel ekonomideki durgunluğun tartışıldığı 2022 yılında ülkemiz, hayata geçirdiğimiz proaktif ve üretimi artırıcı uygulamalarla güçlü büyüme performansını sürdürüyor. dedi.

YENİ KGF PAKETİ İLE İŞLETMELERİMİZE 250 MİLYAR LİRALIK KREDİ HACMİ SUNDUK

Bakan Nebati, atılan adımlardan birinin de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün açıkladığı seçici kredi politikası doğrultusunda Hazine destekli KGF paketi olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu paket ile başta KOBİ’lerimiz olmak üzere birçok alanda faaliyet gösteren işletmelerimize ilk etapta 200 milyar lira kefalet karşılığında yaklaşık 250 milyar liralık kredi hacmi sunarak değerli bir finansman fırsatı yaratıyoruz. Ödemesiz süreye ek olarak, en az yüzde 75 Hazine destekli kefalet sağlıyoruz. Böylece enflasyonla mücadele ederken çarkları durdurmaz; aksine girişimcilerimizin ve KOBİ’lerimizin üretim faaliyetlerini artırıyoruz.

Nebati, KGF paketi kapsamında kullandırılan kredilerin tüm harcamalarını Mali Kuruluşlar Birliği Merkezi Fatura Kayıt Sistemi ve İştirak Bankalar Birliği’nin İştirak Bankalar Fatura Kayıt Sistemi ile entegre ederek ödemelerin doğrudan satıcılara yapılmasını sağlayacaklarını bildirdi.

KREDİLERİ AMACI ÜZERİNDE KULLANMAKTAN KAÇINACAĞIZ

Hazine ve Maliye Bakanı Nabati, fatura iptali durumunda iptal edilen fatura yerine yeni fatura isteneceğini ve bu sistemler sayesinde sahte fatura kullanımının önüne geçileceğini vurgulayarak, şu açıklamalarda bulundu:

Bu sayede kefalet tesisimiz tarafından sağlanan kredilerin suiistimali önlenmiş olacaktır. Bu dönüşüm süreci, kaynaklarımızın daha aktif kullanılmasına önemli katkı sağlayacaktır. Öte yandan başta KOBİ’lerimiz olmak üzere şirketlerimizin finansmana erişimini büyük ölçüde kolaylaştıran kefalet imkânımızı daha aktif bir tahsis politikası çerçevesinde kullanmak ve takip etmek istiyoruz. Bu amaçla krediye erişimi olan ve teminat eksiği olmayan firmaların bu sistemden yararlanamayacağını vurgulamak isterim. Bu sayede ihtiyacı olmayanların kullandığı kredilerin dövize ve diğer alanlara gitmesini büyük ölçüde engellemiş olacağız. Kredibilitesi olan ancak yeterli teminatı olmadığı için finansmana ulaşamayan firmalar kefalet imkanımızdan faydalanacaktır. Ayrıca ödeme gücü olan ancak teminatı olmadığı için krediye erişimi olmayan firmalarımıza da destek olacağız.

BES’TE FON BÜYÜKLÜĞÜ 420 MİLYAR ULAŞTI

Hazine ve Maliye Bakanı Nabati, çok genç bir kurum olmasına rağmen hızla büyüyen SEDDK’nın sigortacılık ve bireysel emeklilik departmanlarının gelişimi için tüm paydaşlarla birlikte çalışmalarını her geçen gün sürdürdüklerini belirterek, desteklerini sürdürdüklerini sözlerine ekledi. Bu kurum bakanlık olarak. Segmentlerinin gelişimi için kararlı adımlar attıklarını anlattı.

Sigortacılık ve bireysel emeklilikte hayata geçirilen düzenlemelerden bahseden Nebati, “Ülkemize sağladığı stratejik katkıları göz önünde bulundurarak sigortacılık ve bireysel emeklilik sektörümüzü her zaman gündemimizin üst sıralarında tutuyor ve bu konuda da tereddüt etmiyoruz. gelişimini desteklemek için cesur ve kararlı adımlar atmak” tabirini kullandı.

Yaptıkları düzenlemelerle vatandaşların BES’e dahil olma motivasyonunun önemli ölçüde arttığını kaydeden Nebati, “Şu anda Otomatik Katılım Sistemi ile katılımcı sayımız 15 milyona ulaştı, fon büyüklüğümüz arttı. yaklaşık 420 milyar TL’ye ulaştık. 1 trilyon liralık fon büyüklüğü hedefimize her geçen gün emin adımlarla yaklaşacağımıza yürekten inanıyorum” dedi.

DASK’ın kuruluşundan bu yana meydana gelen tüm depremlerde yükümlülüklerini hızla yerine getirdiğini ve bugüne kadar 1.1 milyar lira hasar ödemesi yaptığını anlatan Nebati, Zorunlu Beyin Sarsıntısı poliçe sayısının 11 milyona yaklaştığını bildirdi.

2005 yılında kurulan Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından her yıl çiftçi ve üreticilere önemli miktarda destek verildiğini anlatan Nebati, TARSİM kapsamında geçen yıl 2,5 milyar lira hasar ödemesi yapıldığının bilgisini verdi.

Konuşmaların ardından BES’te 18 yaş altı çocuk sayısının 500 bini geçmesi nedeniyle kurulan BES Hatıra Ormanı’nın sertifikasını Bakan Nebati ve SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu tarafından Masal Tiryaki’ye takdim etti. sisteme katılan 500 bininci çocuk ve SEDDK kamu spotunda oynayan Aras Özkadı. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu